DOÇ. DR.
M. UMUT
TUNCER

1981 yılının Şubat ayında Şanlıurfalı bir babanın ve Aydınlı bir annenin ilk evladı olarak Ankara’da doğdum. Şu an AK Parti MKYK Üyesi olarak Türkiye Yüzyılı vizyonunun gerçekleşmesi için çalışıyorum.

Babam Türk Halk Müziği sanatçısı Mahmut Tuncer, mesleğine başladığı günlerde Ankara’da çalışıyordu. Bu nedenle çocukluğumun ilk bir yılı Ankara’da geçti. Sonra İstanbul ve İzmir illerinde yaşadım. Çocukluğumun en güzel anılarında Şanlıurfa tatil ziyaretlerimde gecenin bir vaktinde kebap yemeğe gitmek kadar Aydın’da köyümüzde bahçelerin arasında koşturmak var.
EĞİTİMİM VE KARİYERİMDokuz Eylül Üniversitesi’nde başlayan ön lisans eğitimim, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde devam etti. Yüksek lisans ve doktoramı yine Akdeniz Üniversitesi’nde yaptım. Antalya, akademik hayatıma başladığım, ailemi kurduğum ve hep çok çalıştığım bir şehir olarak hep aklımdadır. Doktora sonrasında memleketim Aydın’a yerleştim ve Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Dr.Öğr.Üyesi olarak çalışmaya başladım. Doçentliğimi de yine iletişim alanından kazandım. Akademik birikimimim ardalanında, kamuoyu araştırmaları, siyasal iletişim ve itibar konuları vardır.Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı Başkanı olarak başlayan akademik yolculuğum Atça Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak devam etti. Meslek lisesi mezunu bir öğrenci olarak, meslek yüksekokullarının çok kıymetli olduğuna her zaman tüm kalbimle inandım. Bu noktada meslek yüksek okulunda artı değer üretmek harika bir deneyim oldu. Aynı dönemde Adnan Menderes Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı olarak atandım. Ekibimle üniversitemizin uzaktan eğitim sisteminin temellerini oluşturduk.

Aydınımızın çilek diyarı Atça’daki idari yöneticiliğimin hemen ardından Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dekan yardımcılığı görevine atandım. Fakülte yöneticiliğimde ekimizle üniversitemizin televizyonu ADUTV’yi kurduk. İletişim Fakültesi öğrencilerimizin eğitiminde eşsiz bir değere sahip ADUTV’nin kuruluşu en gurur duyduğum projelerimden birisidir.
Dekan yardımcılığı görevimi sürdürürken aynı zamanda Rektör Danışmanı olarak da görev yaptım. Rektör danışmanlığım süresince Sayın Rektörümüz ile çok sayıda projeyi üretip hayata geçirdik. Üniversitemde aldığım idari görevlerim bugün bulunduğum konuma sayısız deneyim aktarmama da büyük vesile olmuştur. Ancak ben en çok, lisans eğitiminden doçentliğe uzanan her adımda iletişim alanında çalışmış olmaktan, bir iletişim akademisyeni olmaktan gurur duyarım.

Doçentliğimi aldıktan çok kısa süre sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle memleketim Aydın’ın İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak atandım. Medeniyet tarihinin başkenti olan eşsiz şehrimiz Aydın için zengin turizm potansiyelini ortaya çıkaracak ve kültürel değerlerine sahip çıkacak projeler ürettim. 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri’nde AK Parti Aydın 5. Sıra Milletvekili Adayı oldum. AK Parti MKYK Üyesi olarak Türkiye Yüzyılı vizyonunun gerçekleşmesi için çalışıyorum.


AİLEMHayatıma değer katan kıymetli eşim ve meslektaşım Doç.Dr. Aslı İcil Tuncer ile 2009 yılında evlendik. Aynı zamanda lisans eğitimimde sınıf arkadaşım olan kıymetli eşim ile yüksek lisans ve doktora eğitimlerimizi de birlikte tamamladık. 2014 yılının Ağustos ayında, hayatımızın en anlamlı gününde oğlumuz Aras Tuncer dünyaya geldi. Bugün hayata huzur ve güvenle yaklaşmamda temel dayanağım olan aileme çok şey borçluyum.